Şair

İbrahim Yavuz Bildik 1952'de Sarıkamış'ta doğdu. Vatan Mühendislik ve Mimarlık Yüksek Okulu Makine Mühendisliği Bölümünü 1977'de bitirdi. 1983 yılına kadar kendi firmasında çalıştı. Daha sonra özel sektörde ham petrol boru hattı, otoyol inşaatı gibi projelerde iş makineleri konusunda yöneticilik yaptı. 1992'de kendi isteğiyle işten ayrılarak yeniden serbest olarak çalışmaya başladı. 20. ve 21. dönemlerde Adana'dan milletvekili seçilerek TBMM'de görev yaptı. Daha sonra kendi işlerinin başına döndü.

Bildik, lise öğrenciliği yıllarında saz çalmaya başladı. Yörede yaygın olan âşıklık geleneği ustalarının etkisiyle şiirle müziği harmanladı. Dönemin birçok ünlü ozanıyla doğaçlama atışmalar yaptı. Birçok gazete, dergi ve antolojilerde şiirleri yayımlandı; çeşitli televizyon programlarına konuk oldu. TBMM Kültür-Sanat ve Yayın Kurulunun yayımladığı Parlamenter Bestekârlar kitabında -TRT repertuvarına da giren- "Vazgeçemem" adlı türkü formundaki bestesi yer aldı.

Özgür koşuk şiirlerinin yanı sıra âşıklık geleneğinde de ürünler verdi. Son dönem şiirlerinde, içinde bulunduğu ortamın doğal bir sonucu olarak taşlamaların belli bir ağırlığı hissedilmektedir. 2002'den itibaren yağlıboya resim yapmaya başladı, resimleriyle birçok karma sergide göründü. Şiir kitapları şunlardır: Rüzgârla Söyleşi, Dalgaların Gece Vardiyası, Gizemli Heceler.

 

Yazarın yayınevimizden çıkan kitabına ulaşmak için alttaki bağlantıya tıklayınız:

http://www.gunceyayinlari.com/uc-telden-siirler/p/1427