Akademisyen

Prof. Dr. Muharrem Dayanç, Sakarya, Geyve, Karaçam Köyü’nde doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Adapazarı’nda tamamladıktan sonra, 1990 yılında, İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Daha sonra aynı üniversitede; Halil Nihat Boztepe Hayatı ve Eserleri konulu teziyle yüksek lisans ve Sırat-ı Müstakim Dergisindeki Dil, Edebiyat ve Sosyal Kavramların Sistematik İncelenmesi isimli çalışmasıyla da doktorasını tamamladı.

Altı yıl MEB’in değişik kademelerinde Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği yaptı. 1997-2017 yılları arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde, Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2017 yılından itibaren İstanbul Medeniyet Üniversitesinde görev yapmaktadır. Ayrıca, 2013-2014 öğretim yılında Bosna-Hersek’in Zenica şehrinde bir yıl süreyle bulundu.

Başta kitap bölümü, makale, bildiri olmak üzere birçok bilimsel çalışmaya imza attı. Deneme, günlük, söyleşi, öykü ve şiir gibi dil işçiliği isteyen alanlarda da eserler vermeye devam etmektedir. Bilimsel çalışmalar dışındaki edebi uğraşıları, dilini, üslubunu, bakış açısını ve iç dünyasını geliştirmenin bir aracı olarak görmektedir.

Yabancı dili İngilizce olup evli ve iki çocuk babasıdır. Yayımlanmış çalışmalarının bazıları şunlardır:

“Yeni Kitap” Dergisinde On Yazar-On Mülakat, Dergâh Yayınları, İstanbul 2009, (2. Baskı), Denemeyi Denemek, Ebabil Yayınları, Ankara 2006, (2. Baskı), Kamelyalı Kadın, Akademik Kitaplar, İstanbul 2015, Bosna Günlüğü, Akademik Kitaplar, İstanbul 2015, Kendimi Kazdım, Akademik Kitaplar, İstanbul 2015, Mehmet Kaplan’ın Kaleminden Yunus Emre -Metinler-, Dergâh Yayınları, İstanbul 2015, Mehmet Kaplan’ın Kaleminden Yunus Emre -Mehmet Kaplan’ın Yunus Emre Yazıları Üzerine Bir Değerlendirme-, Sistem Ofset, Ankara 2015, Sivrihisar’dan Dünyaya Açılan Bilim Kapısı: Prof. Dr. Mehmet Kaplan, Sivrihisar Belediyesi Kültür Yayınları, Eskişehir 2016, Modern Türk Edebiyatı (Bölüm yazarı), Günce Yayınları, Ankara 2019, (2. Baskı).