1984 yılında Denizli’de dünyaya gelen Uzdu Yıldız ilk, orta ve lise öğrenimini bu şehirde tamamladıktan sonra lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği bölümünde tamamlamıştır. Ardından aynı üniversitede Eğitim Bilimleri Enstitüsünde Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi bölümünde “Betimleyici Metinlerin Dilsel Özellikleri ve Sözcük Öğretimi” adındaki tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamlamıştır. 

3 yıla yakın Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak Denizli’de Türkçe Öğretmenliği yapmış ardından Dokuz Eylül Üniversitesinde çalışmaya başlamıştır. Doktora eğitimini Ege Üniversitesi Yeni Türk Edebiyatı bölümünde “Göstergebilim Kiplikleri Açısından Anlatı Kişilerinin İncelenmesi” adlı tez çalışmasıyla tamamlayan Uzdu Yıldız, 2014 yılından itibaren Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dilbilim bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaya devam etmektedir. 

Yazarın editörlüğünü yaptığı kitaba ulaşmak için yandaki bağlantıyı kullanınız: http://www.gunceyayinlari.com/modern-turk-edebiyati-yazinsal-gostergebilim-cozumlemeleri/p/1435