Akademisyen

Doç. Dr. Sevim Karabela Şermet, 1967 yılında Tokat/Reşadiye’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Tokat/Erbaa’da tamamladı. 1987 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi, Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünde bir yıl okuduktan sonra Ankara Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümüne geçiş yaparak 1992 yılında lisans öğrenimini tamamladı. Daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yaptı. 1997 yılında Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Dr. Öğr. Üyesi Metin Kayahan Özgül’ün yönetiminde “Faik Âli Ozansoy Hayatı-Sanatı-Eserleri” adlı tezle yüksek lisansını, 2007 yılında aynı enstitüde Prof. Dr. Şerif Aktaş yönetiminde “Fakir Baykurt ve Romanları Üzerine Bir İnceleme” adlı teziyle doktora öğrenimini tamamladı.

2010 yılında Sinop Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne öğretim üyesi olarak atandı. Sevim Şermet’in ulusal ve uluslararası indekslere giren dergilerde yayınlanmış makaleleri ve bu çalışmalarına yapılan atıflar mevcuttur. Akademik hayatında rektör danışmanlığı, enstitüsü müdürlüğü, ortak dersler Türk dili bölüm başkanlığı, enstitü müdür yardımcılığı, yeni Türk edebiyatı anabilim dalı başkanlığı gibi çeşitli görevler üstlenmiştir. Şu anda Sinop Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmakta olan Sevim Şermet evli ve iki çocuk annesidir.

İlkyaz, Bilge, Hacı Bektaş Veli Araştırma Dergisi, Turkish Studies, Kesit Akademi, Çeşm-i Cihan, Söylem, Türkiye Sosyal Araştırmalar Dergisi, Türkoloji Dergisi ve Türük dergilerinde makaleleri yayımlandı. Bilimsel kitapları: Halit Ziya Uşaklıgil ve Tiyatro Kabus, Modern Türk Edebiyatı (Bölüm Yazarlığı, 2017), Sosyal Bilimciler Gözüyle Sinop (Bölüm Yazarlığı, 2018).

Yazarın, yayınevimizden çıkan kitabına ulaşmak için yandaki bağlantıyı kullanınız: http://www.gunceyayinlari.com/faik-li-ozansoy-yasam-oykusu-yapitlari-ve-sairligi/p/1447