Halk ozanı

Duran Tamer, 1 Ocak 1948’de Sivas'ın Sızır kasabasında doğdu. Babası Mehmet Ağa, annesi Hatun Hanım’dır. Ozanın babası Mehmet Ağa'nın kıraathanesine sık sık türkü söyleyip saz çalmaya gelen Âşık Veysel ile dokuz yaşında tanıştı. Duran Tamer ile Veysel Baba on altı yıl aynı ortamı paylaştı. ''Şiir tekniğini Âşık Veysel'in yardımı ile öğrendim ve ondan aldığım hazla şiir yazmaktayım.'' diyen Tamer, Veysel Baba ile olan anılarını Kayseri'de yayımlanan Çıngı dergisinde kaleme almıştır.

Gençlik yıllarını sinemacılıkla geçiren Tamer, 1975’te Almanya'ya işçi olarak gitmiştir. Otuz iki sene kaldığı Almanya'da Türk kültürünün, Türk edebiyatının hizmetkârı olmuştur. Avrupa’da sanatçı arkadaşlarıyla kurdukları Türk Şairler Yazarlar ve Sanatçılar Birliğinin kurucu üyesi ve ikinci başkanlığını yapmıştır. Avrupa'nın birçok ülkesine şair olarak davet edilen Tamer, 1988 yılında Günaydın gazetesinin açtığı şiir yarışmasında ''Bayrak'' şiiri ile Avrupa birincisi olmuştur. Türkiye'ye kesin dönüş yapan Tamer hayatını Kayseri'de sürdürmektedir.

Tamer'in şiirleri Platform, Kalem, Araba, Bayrak, Çıngı vs. dergilerinde yayımlanmıştır. Kayseri Şairler Yazarlar ve Sanatçılar Derneğinin kurucu üyesidir ve derneğin iki ayda bir çıkardığı Çıngı dergisinin yazı kurulunda ve halkla ilişkiler bölümünde yer almaktadır. Ozan Duran’ın Sivas başta olmak üzere ülkenin önemli âşıklarının meclisinde bulunması da belirli kalıplara, olay ve konulara bağlı olmadan kendi şiir iklimini oluşturmasında belirleyici olmuştur.

Ozan Duran Tamer’in 2009’da Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde hayatı, eserleri ve edebî kişiliği üzerine tez yapılmıştır. 2011’de Kayseri Erciyes Üniversitesinde hayatı, sanatı ve şiirleri üzerine bitirme tezi yapılmıştır. Uluslararası Kapadokya Şiir Yarışmasında jüri üyesi olan Duran Tamer’in yayınlanmış üç şiir kitabı bulunmaktadır. Bunlar Sevdanın Yeli, Güldüğümü Gördün mü?, Baharı Andırır Gözlerin’dir. Ayrıca araştırmacı Öner Özcan tarafından Duran Tamer'in Hayatı ve Şiirleri kitabı yayımlanmıştır. Ozanın on bir şiiri bestelenmiştir. Bir yıl Elif TV'de, on sekiz ay Türkiyem radyosunda program yapmıştır. Ozan Duran Tamer, İLESAM ile Türkiye Yazarlar Birliğinin üyesi olup Kültür ve Turizm Bakanlığınca onaylanmış halk şairidir. Ayrıca Tamer, Azerbaycan Ulduz Âşıklar Birliği fahri üyesidir. Günce Yayınları tarafından şairin Tut Ellerimden adlı şiir kitabı yayımlanmıştır (2018).

Yazarın yayınevimizden kitaplarına ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayınız:

http://www.gunceyayinlari.com/tut-ellerimden/p/1351