Sündüz Yaşar Biga, 12 Ocak 1965'te Bolu'nun Mengen ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 1982'de Kabataş Ticaret Lisesinden mezun olup bir süre özel bir şirketin muhasebe bölümünde çalıştı. 1998'den itibaren İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümünde memur olarak çalışmaya başladı. 2018 yılında emekli oldu. 2019'da Fethiye'ye yerleşti. Bir kız, bir erkek çocuğu vardır.

Çeşitli gazete ve dergilerde şiirleri yayımlanmış, Şiirimin Dili Radyosunda program yapımcılığı ve sunuculuk yapmıştır. Antalya'da yayımlanan Haber Molası internet gazetesinde köşe yazıları yazmaktadır. Buharkent Belediyesinin düzenlediği yarışmada mansiyon ödülü almıştır. İstanbul'da kurulmuş olan Yedi Sanat Derneği'nin kurucu üyesidir.

Biga'nın şiir hakkındaki görüşleri şöyle: "Şiirin, insanın kendisini ifade etmesi için bir yol olduğunu düşünüyorum. Bu yolda yürürken gözüme takılan, gördüğüm hissettiğim her konuda şiirler yazmaya çalışıyorum. Şiir okumayı ve yazmayı küçük yaşlarımdan beri çok seviyorum. Tüm şiir türlerini ilgiyle okurken özellikle aruz benim için ayrı bir ilgi alanı oluşturuyor. Aruz kalıplarını kullanarak öz Türkçe şiirler yazmaya çalışıyorum. Serbest şiir ise hiçbir zaman vazgeçmeyip kendimi özgürce ifade edebileceğim bir tür olduğundan şiirin bütün türleriyle yoluma devam ediyorum. Şiir yolundaki yolcu, söz sanatıyla karşısındakinin duygularına ulaşıp etki oluşturuyorsa bana göre şair olmuştur."

Sündüz Biga'nın yayınevimizden çıkan ilk kitabı "Aymira" hakkında geniş bilgi edinmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanınız: http://www.gunceyayinlari.com/aymira/p/1449