Akademisyen-Yazar

Prof. Dr. Sefa Yüce, Ordu’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini aynı şehirde tamamladı. Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümünden mezun oldu. Sinop, Ordu ve Ankara’da edebiyat öğretmenliği yaptı. 1997 yılında Gazi Üniversitesinde okutman olarak göreve başladı. TÖMER Başkan Yardımcılığı yaptı. 1996 yılında Nesir Yönünden Dergâh Mecmuası’nın İncelenmesi adlı teziyle yüksek lisansını, 2007’de Sevgi Soysal’ın Hayatı ve Edebî Eserleri teziyle doktorasını tamamladı.

Bilimsel eserleri; Naim Tirali’nin Hikâyeciliği (2012), Türk Edebiyatında Dergâh Mecmuası 1921-1923 (2012), Sevgi Soysal Hayatı Sanatı Eserleri (2016) İzâh ve İstizâh (2017), Müsebbib (2018)'dir. Ayrıca birçok kitap bölümü yazdı ve Yabancılara Türkçe Öğretimi kitabının yazımında görev aldı.

İlkyaz, Bilge, Edebiyat Güncesi, Türk Yurdu, Türk Eğitim Bilimleri Dergisi, Uluslararası Sosyal Araştırmalar, Turkish Studies, Hacettepe Türkiyat, Türk Kültürü, İlesam ve Söylem gibi dergilerde edebiyatla ilgili yazılar kaleme aldı. Yüce, hâlen Gazi Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

 

Yazarın "Romantizm" bölümünü yazdığı Batı Edebiyatında Akımlar kitabına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız:

http://www.gunceyayinlari.com/bati-edebiyatinda-akimlar/p/1342