Şair

Dr. Salih Uçak, lisans eğitimini Malatya İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümünde tamamladı. Daha sonra öğretmenliğe başlayan Uçak, Dumlupınar Üniversitesi SBE Türk Dili ve Edebiyatı alanında yüksek lisans yaptı. 2000-2011 yılları arasında MEB’e bağlı okullarda edebiyat öğretmeni olarak çalıştı. Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eski Türk Edebiyatı Anabilim dalında doktorasını tamamlayan Uçak, 2011-2016 yılları arasında Bakanlıklararası Ortak Kültür Komisyonu kararıyla Irak-Erbil Başkonsolosluğu nezdinde Selahaddin Üniversitesi Diller Fakültesi Türk Dili Bölümüne öğretim üyesi olarak görevlendirildi.

Ulusal ve uluslararası pek çok hakemli dergide makaleleri yayımlandı. Sempozyum, kongre ve çalıştaylarda otuzdan fazla bildiri sundu. Belçika, İtalya, Bosna-Hersek, Makedonya, İspanya, Irak ve Gürcistan gibi ülkelerde akademik etkinliklerde bulundu. “Hüsn-i Yusuf” adıyla yayımlanmış bir şiir kitabı, “Birkaç Güzel Adam” ismiyle yayımlanmış bir inceleme kitabı ile bildiri kitaplarında bölüm yazarlıkları vardır.

Eylül 2020 itibarıyla T.C. Tiflis Büyükelçiliği nezdinde Gürcistan Üniversitesine öğretim üyesi olarak görevlendirilen Uçak, aynı zamanda “Ay Vakti” dergisinin editörlüğünü yürütmektedir. Günce Yayınları’ndan çıkan kimi kitaplarda editör olarak görev yapmıştır.

 

Editörlüğünü üstlendiği kitaplara ulaşmak için aşağıdaki bağlantılara tıklayınız:

http://www.gunceyayinlari.com/balast-suyu-yonetimi/p/1407

http://www.gunceyayinlari.com/efsun-ve-yorgun-kuta/p/1376

http://www.gunceyayinlari.com/zeyn-efendinin-envrul-hud-adli-eseri-uzerine-dil-incelemesi/p/1339