R. Çağatay Durukan, 4 Ekim 1970’te Ankara’da doğdu. Babasının görevi gereği ilk, orta ve lise eğitimini sırasıyla Konya, İzmir, Mardin–Midyat ve Muğla’da tamamladı. 1991 senesinde İTÜ Denizcilik Fakültesinden mezun oldu. 2001 senesinde DEÜ Denizcilik Fakültesinde marinalar ve deniz turizmi konulu tezinin kabulü ile yüksek lisans eğitimini tamamladı.

1991-2006 yılları arasında yabancı ve Türk bayraklı gemilerde güverte zabiti ve kaptan olarak görev yaptığı süre boyunca altı kıta da –Antartika hariç- seksenden fazla ülkede bulundu.

2010-2017 yılları arasında, MSKÜ Turizm Fakültesinde; deniz turizmi ve denizde güvenlik derslerinde öğretim görevlisi olarak görev aldı.

2013 senesinde Manş denizini İngiltere’den Fransa’ya yüzerek geçen ilk Türk yüzme takımı olan Çılgın Türkler Manş Yüzme Takımı–Kırmızı’da takım kaptanı ve sporcu olarak yer aldı. Hâlen Yeşilyurt Spor Kulübünde veteran yüzme sporcusu olarak spor hayatına devam etmektedir.

Tansal Ada ve Alin Lâl isimli iki harika çocuk babası olan R. Çağatay Durukan, 2006 senesinden beri Güllük Limanı Kılavuz Kaptanı olarak çalışmaktadır ve Kaptanın Seyir Şiir Defteri kendisinin ilk kitabıdır.

Yazarın yayınevimizden çıkan kitabına ulaşmak için şu bağlantıyı kullanınız: http://www.gunceyayinlari.com/kaptanin-seyirsiir-defteri/p/1486