Çocuk edebiyatı

Nurhan Yeşildağ 1985 yılında Muğla’nın Milas ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini aynı şehirde tamamladı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü ve Dokuz Eylül İlahiyat Fakültesini bitirdi. Hâlen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yeni Türk Edebiyatı anabilim dalında yüksek lisans eğitimini sürdürüyor. Muğla’nın Yatağan ilçesinde din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği yapıyor. Evli olup üç çocuğu vardır. Çocuk edebiyatı alanında yazmış olduğu kitaplar şunlardır: ColiYavru Civciv: İlk TanışmaYavru Civciv: Gökyüzüne Karşı.

Yazma serüveni için kendi sesine kulak verelim: "Yazmaya ortaokuldayken eğlence amaçlı başladım. Daha sonra duygularımın yoğun olduğu anlarda şiir, günlük tarzı yazılar yazdım. Ciddi olarak yazar olmaya bundan yaklaşık on yıl öncesinde karar verdim. O zamanlarda çocuklarımı oyalamak için durmadan hikâyeler uyduruyordum. Onlar da sürekli anlatmamı istiyorlardı. Günün birinde anlatmayı bırakıp onlara okumaya çalıştığımda okuduklarımı dinletemedim. Bu sayede anlattıklarımın, yazılanlardan daha aşağıda olmadığını gördüm ve yeteneğimi fark ettim. Sonrasında anlattıklarımı yazmaya çalıştım. Bunun için de epey uğraştım.

Edebiyat okuma isteğim de bu girişimle başladı. Öğrenciyken de birçok seçimim yine bu hedef doğrultusunda oldu. Cümle kurmadaki yanlışlıklarımı anlayabileyim diye bitirme çalışmamı sentaks üzerine yaptım. Yazarlık yolunda kendimi yetiştirebilmek için yeni Türk edebiyatı alanında yüksek lisans yapmaya karar verdim.

Hedeflerime ulaşmak için acele etmedim. Hep zamanının gelmesini bekledim. Hatta Ali Akar Hocam yaza yaza olgunlaşacağımı söylemese ve bu konuda bana cesaret vermese daha da bekleyebilirdim. Yazdığım öyküleri demlenmeye bırakıp tekrar tekrar baktım.  Ancak içime sindiğinde yayımlatmaya karar verdim. Yazdıklarıma güveniyorum..."

 

Nurhan Yeşildağ'ın Günce Yayınları'ndan çıkan kitaplarına ulaşmak için aşağıdaki bağlantılara tıklayınız:

http://www.gunceyayinlari.com/coli/p/1424

http://www.gunceyayinlari.com/yavru-civciv-ilk-tanisma/p/1425

http://www.gunceyayinlari.com/yavru-civciv-gokyuzune-karsi/p/1428