Şair

27 Aralık 1956’da Antalya’nın Manavgat ilçesinin Hocalar mahallesinde doğdu. İlkokulu mahallesinde, ortaokul ve liseyi Manavgat’ta okudu. Bursa Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümünü ve Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Eğitimde psikolojik hizmetler alanında öğrenim gördü. Erzincan 59. Topçu Tugayında askerliğini yaptı (1982-83). Mersin Çeşmeli Lisesinde (1977-80) ve Antalya Manavgat Lisesinde (1980-2003) edebiyat öğretmeni olarak çalıştı. Emeklilikten sonra Antalya ve İzmir’de özel öğretim kurumlarında öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. Şimdilerde şiir, öykü ve organik tarımla haşır neşir bir yaşam süren Nuri Uygur, Manavgat ve Seydişehir’de yaşamaktadır.

Divan-ü Lügat-it Türk (Kaşgarlı Mahmut) ve atasözleri üzerine basıma hazır araştırmaları bulunmaktadır. Çiçekli Bahar Gelecek şairin basılı beşinci kitabıdır. Eser, şairin son dönemde yazdığı şiirlerden oluşmuştur. En zor zamanlarda bile umudun türküsünü söylemek gerekir diyen şair bu eseriyle okurlarına umut ve güçlüklerle mücadele azmi aşılamayı amaçlamıştır.

Uygur’un yapıtları Günce Yayınları’nca yayımlanmaktadır. Yazarın daha önce Günce Yayınları’nda çıkan yapıtları şunlardır: Çiçek Bahçesine Dönsün Dünya (şiirler), Işığa Dön Yüzünü (şiirsel öyküler), Aç Kollarını Annem (şiirsel anılar), Böyle Yarışmacı Düşman Başına (çocuklar için öyküler), Çiçekli Bahar Gelecek (şiir), Bay Korona Geldi Başköşeye Kuruldu (öykü), Arıyor Bu Yürek (şiir), Karabaş Yuvaya Döndü (çocuk öykü). Nuri Uygur’a göre edebiyat, hayatı dolu dolu yaşayan bir insan; şiir ise onun kalbidir. Şiirsiz bir edebiyat düşünülemez.

 

Yazarın, yayınevimizden çıkan kitaplarına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıları kullanınız:

http://www.gunceyayinlari.com/cicekli-bahar-gelecek/p/1373

http://www.gunceyayinlari.com/isiga-don-yuzunu/p/1371

http://www.gunceyayinlari.com/cicek-bahcesine-donsun-dunya/p/1370

http://www.gunceyayinlari.com/boyle-yarismaci-dusman-basina/p/1374

https://www.gunceyayinlari.com/ariyor-bu-yurek/p/1584

https://www.gunceyayinlari.com/bay-korona-geldi-baskoseye-kuruldu/p/1585

https://www.gunceyayinlari.com/karabas-yuvaya-dondu/p/1586