Akademisyen

Dr. Öğr. Üyesi Mahmut Babacan 1961'de Trabzon doğdu. İlk ve orta öğrenimini Isparta’da tamamladı. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı’nda 1987 yılında Yüksek Lisans Eğitimini, 1993 yılında da Doktora Eğitimini Tamamladı. Mezuniyetinden sonra 1986 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. Askerlik görevini yaptıktan sonra 1994-2005 yılları arasında da Süleyman Demirel Üniversitesi Burdur Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak çalıştı. Bu yıllar arasında ayrıca Türkçe Eğitimi Bölüm Başkanlığı’nı yürüttü. 2005-2012 yılları arasında Afyon Kocatepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 2012 yılından itibaren de Marmara Üniversitesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Bölümü, Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Anabilim dalında Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Yeni Türk Edebiyatı alanında edebiyat eleştirisi, çocuk edebiyatı, drama ve tiyatro, edebiyat öğretimi gibi bilim dallarında bilimsel dergilerde yayımlanmış 25 makalesi; Hece (Ankara), Türk Edebiyatı (İstanbul), Yedi İklim (İstanbul), gibi ulusal dergilerde 48 makalesi; ulusal ve uluslarası sempozyumlarda sunulmuş 22 bildirisi vardır. Yeni Türk Edebiyatı bilim dalında hazırlanmış ders kitaplarının “Ara Nesil”, “Yedi Meşaleciler”, “Attila İlhan”, “Sezai Karakoç”, “Necip Fazıl”, “Cumhuriyet Dönemi Didaktik Türler”, “Türk Tiyatro Tarihi” gibi bölümlerin yazarlığını yapmıştır. Ayrıca basılı olarak Yazılı ve Sözlü Anlatım (2008--2.baskı), Kompozisyon Bilgileri(2018-7.baskı), Edebiyat ve İnsan (2014) kitapları vardır.

 

Yazarın, yayınevimizden çıkan kitaplarına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıları kullanınız:

* Üniversiteler için Türk Dili, Kompozisyon Bilgileri: https://www.gunceyayinlari.com/universiteler-icin-turk-dili-kompozisyon/p/1558

* Türk Şiiri Üzerine Yazılar: https://www.gunceyayinlari.com/turk-siiri-uzerine-yazilar/p/1481