Şair

Yusuf Ziya Yılmaz, Kars'ın Sarıkamış ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Sarıkamış ve Kars'ta  tamamladı. 1986 yılında Van Yüzüncü Yıl  Üniversitesi Eğitim Yüksek Okulunu bitirdikten  sonra aynı yıl Şırnak İli İdil İlçesine köy öğretmeni olarak atandı. Bölgedeki terör olaylarından dolayı bölge insanının çekmiş olduğu sıkıntıları,  onu bölgenin sorunları ile ilgilenmeye itti. Şiir, felsefe ve öykü ağırlıklı kitapları okumaya yöneldi. Daha sonra Anadolu Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümünü bitirdi.  Kars ili Selim ve  Sarıkamış ilçelerinin farklı okullarında öğretmenlik yaptı. 1996 yılında   Kocaeli'nin  Gebze ilçesine öğretmen olarak atandı.
2000 yılında Millî Eğitim Bakanlığının Bilim ve Aklın Aydınlığında dergisinde Güneydoğu'da şehit öğretmenlerin anısına yazdığı "Umudu Hiç Ağlatmadık" şiiri ile edebiyat dünyasına merhaba dedi. Bu şiir, göreve yeni başlayan öğretmenlerin yemini sırasında sık sık okunup öğretmenlere motivasyon kaynağı oldu. Aynı şiirin adı ile yayımladığı  Umudu Hiç Ağlatmadık adlı ilk şiir kitabını  2000 yılında  edebiyat dünyasına kazandırdı. 2000 yılından sonra Çeşitli internet siteleri ve dergilerinde şiirleri yayımlandı. Ülke genelinde farklı kitap fuarlarına,  şiir ve edebiyat söyleşilerine katıldı.
2016  Fethiye Edebiyat günlerinde ülkemizin önde gelen yazarları ve şairleri Coşkun Karabulut, Oktay Yivli, Cazim Gürbüz, Azebeycan'dan Nazile Gültac gibi  şiirlerini  tanıtıma  gelen şairler ile tanışma fırsatı buldu.
Şairin ikinci şiir kitabı Yüreğimin Yedi İklimi adlı Günce Yayınları tarafından 2018'de yayımlandı. Farklı  STK'ların sosyal ve kültürel faliyetlerine katılmakta olup yakın tarihimiz hakkında araştırmalar yapmaktadır. Hâlen Kocaeli'nin Gebze ilçesinde bir ortaokulda müdür olarak görev yapmaktadır. Şiir ve öykülerini yazmaya devam etmektedir.
 

Yazarın yayınevimizden çıkan kitabına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız:

http://www.gunceyayinlari.com/yuregimin-yedi-iklimi/p/1354