Akademisyen

Berna Akyüz Sizgen 12 Kasım 1977’de Kars/Ardahan’da doğdu. Ortaöğrenimini ve liseyi Kars Anadolu Lisesi’nde tamamladı. 1995 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden 1999 yılında mezun oldu. Aynı yıl Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisansa ve beraberinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı olarak Afşar Çok Programlı Lisesinde Türk dili ve edebiyatı öğretmenliğine başladı.

2000 yılında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya hak kazandı. 2002 yılında “Cemal Süreya’nın Şiiri” adlı teziyle tamamladığı yüksek lisans eğitiminin ardından Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde doktora eğitimine başladı. 2009 yılında doktora eğitimini “Mithat Cemal Kuntay ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Romanlarında İstanbul” adlı çalışmayla tamamladı.

Makaleleri çeşitli dergilerde yayımlandı. 2010 yılından itibaren Aydın Adnan Menderes Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde doktor öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir. İki çocuk annesidir.

 

Akyüz Sizgen'in bölüm yazarı olduğu kitaba ulaşmak için şu bağlantıyı kullanınız: http://www.gunceyayinlari.com/bati-edebiyatinda-akimlar/p/1342

Yazarın, yayınevimizden çıkan "Postmodernizm Kavşağında Selim İleri Romancılığı" kitabına ulaşmak için şu bağlantıyı kullanınız: http://www.gunceyayinlari.com/postmodernizm-kavsaginda-selim-ileri-romanciligi/p/1527