Selda Akay, 24 Ocak 1983’te Bartın’da doğdu. İlkokul ve ortaokulu Gürgenpınarı’nda okudu. Liseyi ticaret meslek lisesinde tamamladı. Yazmaya lise yıllarında başladı. O zamanlarda üç yüze yakın şiir yazan Akay’ın bu dönemdeki şiirleri yakılmıştır. Bununla birlikte o, yazmayı bırakmadı gizli gizli yazmaya devam etti. Çalışmak için Ankara’ya geldiğinde işe yaramayan eşyalarla birlikte yazdığı üç kitabı da yakıldı. Buna çok üzülen Selda Akay yazmayı bıraktı.

Sekiz yıl çalışma hayatı içinde bulundu. Haziran 2009’da sevdiği adamla evlendi. Çok mutlu evliliğinin yanı sıra işi de vardı. Eşinin ikna etmesi üzerine yeniden yazmaya başladı. 2012’de tatlı bir oğlu dünyaya geldi. Sekiz ay sonra kendisine Behçet hastalığı teşhisi konuldu. Ardından sekiz romatizma hastalığı çıktı. İlaçların yan etkisiyle beraber kansere yakalandı. Dört yıl mücadele verdi.

Bu sırada hep yazdı. Yazmasının sayesinde kanseri yendi. İki yıl sonra başka cins bir kansere yakalandı ve umudu hiç bitmedi. Yazdıkça savaştı, savaştıkça yendi. Üç yılın sonunda bu kanseri de yendi.

Yazmak bitmedi. Anladı ki yazmak şifa oldu ve yazdı. Bir hayali daha vardı. O da üniversite okumak. Şu an sağlık kurumları işletmeciliğini okuyor. Ve ikinci sınıf öğrencisi. Sağlık sorunları nedeniyle iş hayatı bitti. Artık tek işi yazmak oldu.

Selda Akay'ın ilk romanı Kırılan Can Parçası Günce Yayınları tarafından yayımlandı (2023).

 

Yazarın, yayınevimizden çıkan kitabına ulaşmak için şu bağlantıyı kullanınız: https://www.gunceyayinlari.com/kirilan-can-parcasi/p/1544