Akademisyen

1963 Tonya/Trabzon doğumlu olan İrfan Atalay, evli ve bir çocuk babasıdır. 1984 yılında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olduktan sonra 1985 yılında okutman olarak göreve başladığı aynı üniversitede yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamlamış ve bu görevini 2009 yılına kadar sürdürmüştür. 2009 yılından itibaren öğretim üyesi olarak atandığı Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinde görevini sürdürmekte, ağırlıklı olarak edebiyat sosyolojisi, Fransız edebiyatı, karşılaştırmalı edebiyat ve Fransız gençlik edebiyatı üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Türk ve Fransız Çocuk Yazınında Göç ve Göçerlik ile Karşılaştırmalı Edebiyat adlı kitapların yazarı da olan Atalay, farklı burs ve programlarla, başta Fransız üniversiteleri olmak üzere, yurt dışındaki birçok üniversitenin programlarına katılarak eğitim almış, ilgi alanlarına yönelik ders, seminer ve konferanslar vermiştir. Hâlen Fransa Bordeaux Montaigne Üniversitesinde görevli öğretim üyesi olarak dersler veren İrfan Atalay, kadrosunun bulunduğu üniversitede farklı akademik ve idari görevler yapmış, çeşitlilik arz eden çok sayıda makale, bildiri ve kitap bölümü kaleme almıştır.

 

Yazarın, yayınevimizden çıkan Edebiyat Sosyolojisi ve Sosyoeleştiri kitabına ulaşmak için şu bağlantıyı kullanınız: http://www.gunceyayinlari.com/edebiyat-sosyolojisi-ve-sosyoelestiri/p/1532