Akademisyen-Şair

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Sümer 1984 yılında Adıyaman, Besni’de doğdu. İlköğretimden liseye kadar Adıyaman’da okudu. 2007 yılında Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitede 2010 yılında yüksek lisansını, 2015 yılında da doktorasını tamamladı. 2012-2013 eğitim yılını Amerika’da Arizona Üniversitesi’nde alanıyla ilgili araştırma yaparak geçirdi. 2016’dan beri Adıyaman Üniveristesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Bir grup arkadaşıyla Adıyaman’da, 2017 baharından 2020’ye kadar yaklaşık üç yılda dokuz sayı yayımlanan Şarkî dergisinin yayın yönetmenliğini üstlendi. 2006’dan beri de Mühür, Hece, Türk Edebiyatı, Dergâh, Yedi İklim, Yasakmeyve, Varlık, Kitap-lık gibi değişik dergilerde şiir ve yazıları yayımlanan Mehmet Sümer’in değişik akademik toplantılarda sunduğu tebliğleri ve bazı ortak kitaplarda yazdığı kitap bölümleri yanında yayımlanmış üç kitabı bulunmaktadır: Göz Gürültüsü, (Hece Yayınları, 2014, şiir), Büyük Saat’in Vuruşu: Turgut Uyar Şiirinde Anlatısallık, (Hece Yayınları, 2015, inceleme), Bir Gökyüzüne Önsöz, (Hece Yayınları, 2020, şiir).

Sümer'in bölüm yazarı olarak yer aldığı yayınevimizden çıkan Batı Edebiyatında Akımlar kitabıyla ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız:

http://www.gunceyayinlari.com/bati-edebiyatinda-akimlar/p/1342