Bolat Ünsal 17 Şubat 1960’ta doğdu. Antalya Kemer'de yaşamaktadır. Şair, yazar ve heykel sanatçısıdır. 1982 yılında başladığı iş hayatını devam ettirmektedir. 1976 yılında başlayan edebiyat yaşamına 10 kitap sığdırmıştır.

Heybeden Hikâyeler adlı öykü kitabının, Kazakça ve Kırgızca basımı yapılmıştır.  Mevsim Aşka Hazırlanıyor (aforizmalar) kitabının Kırgızca çevirisiyle Heybeden Hikâyeler (öykü) kitabının Azeri Türkçesine çeviri çalışmaları devam etmektedir.

Öykülerinde, olanaklar geniş bir sözcük dağarcığı kullanmaktadır. Şiirleri ve etkinlikleriyle ulusal ve yerel olmak üzere 70 farklı gazetenin sanat sayfasında ve Türk Edebiyatı dâhil 22 kültür sanat ve edebiyat dergisinde yer almıştır. Kemer Gözcü Gazetesinde ve haber sitelerinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 

Şiir ve öykü yarışmalarında dereceleri vardır. Antalya’da 2004 yılından bu yana farklı zamanlarda kültür sanat etkinlikleri düzenlemiştir. İnternet radyolarında şiir programları yapmıştır. Tahir Sıral, Tuncay Yalın ve Engin Çır tarafından şiirleri bestelenmiştir.

Atık metallerden heykel yapma sanatı da (geri dönüşüm sanatı) ilgi alanında olup çok sayıda eser üretmiştir. Geri dönüşüm sanatında birinciliği vardır. Bazı heykelleri Antalya ve Kemer’in farklı parklarında sergilenmektedir. Bu dalda da çalışmalarını devam ettirmekte, birçok karma sergide yer almakta olup kişisel sergisine hazırlanmaktadır. 

Yayımlanmış kitapları şunlardır: Hüzün Burcu (Şiirler, 2001), Falezlerdeki Çığlık (Şiirler, 2004), Güneşe Kar Düştü (Şiirler, 2008), Cennetimdeki Yasak (Şiirler, 2012), Kemer Şiirleri (Derleme, 2012), Heybeden Hikâyeler (Öyküler, 2017), Çuğayın Közleri (Öyküler, 2020), Mevsim Aşka Hazırlanıyor (Aforizmalar, 2020), Sorunlar ve Çözümler (Köşe Yazıları, 2022), Anahtar Paspasın Altında  (Öyküler, 2023).

 

Yazarın, yayınevimizden çıkan kitaplarına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıları kullanınız:

Qorjynnan Tögılgen Äñgımeler (Kazakça): https://www.gunceyayinlari.com/qorjinnan-togilgen-gimeler/p/1579

Kurjundagı Aŋgemeler (Kırgızca): https://www.gunceyayinlari.com/kurjundagi-agemeler-/p/1578