Ahmet Yıkık Girne’de doğdu. Ege Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. Bir süre Kıbrıs’ta çeşitli ortaokul ve liselerde Türkçe, Türk dili ve edebiyatı öğretmeni olarak çalıştı. Aynı zamanda akademik eğitimine devam etti. Yüksek lisans ve doktora eğitimini Kıbrıs Üniversitesi Türkoloji ve Ortadoğu Çalışmaları Bölümünde tamamladı. Kıbrıs Üniversitesi Türkoloji ve Ortadoğu Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Turkish Historical Review, Cahiers du Centre d’Étude Chypriotes ve Achivum Ottomanicum vb. akademik dergilerde ve Press And Mass Communication in The Middle East Festschrift for Martin Strohmeier, Linguistic Minorities in Turkey and Turkic Speaking Minorities of the Periphery vb. akademik kitaplarda çeşitli makaleler yayımladı.

Niki Marangu, Yorgos Moleskis ve Andreas Timotheu’nun şiir; Maria Tsangari, Konstantinos Makris, Sotiria K. Vasiliu’nun öykü kitaplarını Yunancadan Türkçeye çevirdi. Kıbrıs, Türkiye ve Yunanistan’da yayımlanan çeşitli edebiyat dergilerine gerek kitap eleştirileri gerekse şiir ve öykü çevirileriyle katkıda bulundu. 

 

Yazarın yayınevimizden çıkan kitabına ulaşmak için yandaki bağlantıyı kullanınız: http://www.gunceyayinlari.com/kibris-turk-edebiyatinda-ilk-tefrika-roman-bir-bakis/p/1445