Yazar-Muhabir

Darüşşafaka Lisesinden mezun olan Cevdet Cantürk, Ankara Üniversitesinde gazetecilik eğitimi aldı. Cantürk, yaklaşık 23 yıldır, yurt içinde ve yurt dışında habercilik ve yayıncılık alanında önemli çalışmalara imza atıyor. Deneyimli gazetecinin 4 yıl boyunca hazırlayıp sunduğu Haber Anadolu programı ile kazandığı ödüller arasında, Radyo ve Televizyon Gazetecileri  Derneğinin, “Yılın Aktüel Tv Programı ve “Türk Halk Kültürü’ne Hizmet Ödüleri  ayrı bir yer tutuyor.

Cevdet Cantürk Türk dünyasına yönelik özel ilgisini yayıncılık ve kültür dünyası ile buluşturan çalışmalara  da imza attı.. Balkanlardan Sibirya’nın en uzak köşelerine kadar yaptığı ziyaretlerde kurduğu gönül köprüleri sayesinde şenlikler de düzenledi.

Yayımlanmış 5 kitabı bulunuyor. Parola Ya istiklal Ya Ölüm isimli kitap, Anadolu İstiklal Savaşı ve Türk Devrimi’ni anlatmaktadır. Lirik bir dille yazılan kitap 96 sayfadan oluşuyor. Vitamin Eğitim Platformu da bu kitaptan yararlanarak çalışmalarını destekliyor..

Çocuk Bayramı isimli kitap ise 23 Nisan tarihinin, nasıl çocuk bayramına dönüştüğü ve dünya çocuklarını sarıp sarmaladığını anlatan belgesel bir çalışma niteliği taşıyor. İlgili kitap, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çok sayıda alınarak kütüphanelere dağıtıldı.

Truva’nın İntikamı isimli kitap da Çanakkale Muharebelerini anlatıyor. 160 sayfa uzunluğundaki kitap, savaşların çok bilinen ayrıntıları dışındaki gerçekleri, kronolojik bir yöntemle dile getiriyor. Cevdet Cantürk'ün I have a Story isimli, İngilizce olarak yayımlanan bir kitabı daha bulunuyor. Cantürk, Hektor'un İntikamı isimli romanında da Çanakkale Savaşı'nda ilişkin gerçek mekânlarda geçen kurmaca bir öyküyü anlatıyor.

 

Cevdet Cantürk'ün yayınevimizden çıkan kitaplarına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıları kullanınız:

* Truva'nın İntikamı / Şu Boğaz Harbi: http://www.gunceyayinlari.com/truvanin-intikami-su-bogaz-harbi/p/1341

* Sakarya / En Uzun Meydan Savaşının Hikâyesi: http://www.gunceyayinlari.com/en-uzun-meydan-savasinin-hikyesi-sakarya/p/1429

Yıldırım Kemal: http://www.gunceyayinlari.com/yildirim-kemal/p/1463

* Dinle Çocuk: http://www.gunceyayinlari.com/dinle-cocuk/p/1523

* Gazi Mustafa Kemal ve Kurtuluş'un Telgraf Ordusu: http://www.gunceyayinlari.com/gazi-mustafa-kemal-ve-kurtulusun-telgraf-ordusu/p/1471

* Büyük Taarruz: http://www.gunceyayinlari.com/buyuk-taarruz-cilgin-turklerin-zaferi/p/1470

* İstanbul'un Ölüm Kalım Savaşı: https://www.gunceyayinlari.com/istanbulun-olum-kalim-savasi/p/1545

* Atatürk'ten Yadigâr: https://www.gunceyayinlari.com/ataturkten-yadigr/p/1525

* Yolun Sonu Cumhuriyet: https://www.gunceyayinlari.com/yolun-sonu-cumhuriyet/p/1560