Akademisyen

Prof. Dr. Medine Sivri, Çorum Sungurlu’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini aynı ilçede tamamladı. 1989 yılında, Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. Aynı yıl mezun olduğu bölümde araştırma görevlisi olarak işe başladı. 1993 yılında Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde, “L’image de la Femme dans Les Fleurs du Mal de Baudelaire” (Baudelaire’in Kötülük Çiçekleri’nde Kadın İmgesi) adlı yüksek lisans çalışmasını tamamlayarak uzman oldu. 1999 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde, “La Rupture et La Continuité dans la Poésie de Paul Eluard” (Paul Eluard’ın Şiirinde Kopuş ve Süreklilik) adlı doktora tezini tamamlayarak doktor ünvanını aldı.

Aynı yıl, Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fransız Dili Eğitimi Bölümünde yardımcı doçent olarak çalışmaya başladı. Temmuz 2001’de Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde, Türkiye’de devlet üniversiteleri çatısı altında ilk kez açılan Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünün kurucu üyesi olarak göreve başladı. 30 Haziran 2009’da karşılaştırmalı edebiyat bilimi alanında doçent ve 20 Ağustos 2014’te de profesör oldu.

Medine Sivri’nin çalışma alanları; Fransız ve Türk şiiri, mitoloji, halkbilim, göç edebiyatı, kadın çalışmaları, karşılaştırmalı edebiyat, disiplinlerarası çalışmalar, çocuk ve gençlik edebiyatıdır. Ulusal ve uluslararası bilimsel dergilerde yayımlanmış çok sayıda makalesi, kitapları, kitap bölümleri, editörlükleri ve hakemlikleri vardır. Birçok sivil toplum örgütünde üyelikleri bulunan Medine Sivri, bu kurumların yönetim kurullarında da aktif görev almış ve almaktadır.

Kadın çalışmalarına son derece duyarlı olan yazar, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kadın Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ESKAM) kurucu üyelerindendir ve iki dönem yönetimde aktif görev almıştır. Çalışma alanlarıyla ilgili çok sayıda ulusal ve uluslararası konferanslar vermiş, projelerde yer almış ve karşılaştırmalı edebiyat alanında çok sayıda lisansüstü tez çalışması yaptırmıştır.

Erasmus programı kapsamında Mayıs 2008’de Macaristan Budapeşte’de Loránd Eötvös Üniversitesinde akademik personel değişim programıyla bir hafta ders vermiştir. Yine Mayıs 2011’de Estonya Tartu’da Erasmus programı kapsamında Tartu Üniversitesinde ve Mayıs 2013’te Bulgaristan’ın Plovdiv kentinde Plovdiv Üniversitesi’nde birer hafta ders vermiştir.

Medine Sivri, Paul Eluard ve Nâzım Hikmet’te Renklerin Dili: Şiirde Renkler Açısından Karşılaştırmalı Bir Yaklaşım adlı kitabıyla 16 Ocak 2009’da Eskişehir Sanat Derneğinin “Edebiyat Ödülü”nü ve 5 Haziran 2010’da da Doğançayır Belediyesi ile Yazılıkaya Şiir Yaprağı ve Türkiye Yazarlar Sendikasının düzenlediği “Nâzım Hikmet Araştırma Ödülü”nü almıştır. 30 Nisan 2015 tarihinde İzmit’te Gallerius Fermanı olarak bilinen inanç ve düşünceye özgürlük veren kararın 1704. yılında Nicomedia-Kocaeli Kültür Platformu tarafından düzenlenen Özkan Mert 70. yıl Şiir ve Onur Ödüllerinden “Özkan Mert Eğitim Onur Ödülü”ne layık görülmüştür. TUGİK (Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu)  ve Esgiad’ın (Eskişehir Genç İşadamları Derneği) 10 Haziran 2015’te düzenlediği, “Esgiad Kadın Platformu 2015 Başarılı Kadınlar” adlı ödülü almıştır. Evli olan Medine Sivri’nin Yıldız Çiçek, Asuman Aslı ve Masal Asya adlarında üç kızı bulunmaktadır.

 

Yazarın, yayınevimizden çıkan kitabına ulaşmak için şu bağlantıyı kullanınız: https://www.gunceyayinlari.com/karsilastirmali-edebiyat-ve-kulturel-calismalar-i/p/1549