Günce Yayınlarının Menteşe Belediyesiyle birlikte düzenlediği Mustafa Özbey Edebiyat Ödülü 2022 yılı için kabul edilen 28 öykü dosyası ilkin Dr. Öğr. Üyesi Gizem Ece Gönül, Merve Gün ve Nilay Bilir'den oluşan ön kurul tarafından değerlendirildi. Ve seçilen 12 dosya jüri üyelerine sunuldu.
Finale kalan dosyaların adları şöyle: "İnsanlık Hâli", "Adam Öyküleri", "Yanlış Anlamaya Müsait misin?", "Derhâl Çık Oradan", "Diplomalar Yanık Kokar", "Ölü Bedenler Terzisi", "Ağlayan Kadınlar Lahdi ve Dokuz Kadın", "Olağan Öyküler", "Tablo Sessizliği" "Dile Hiç Dayanamam Benim Zaafım Bu", "Kimler", "Kızıl Yakut".
 
Prof. Dr. Oktay Yivli, Prof. Dr. Yunus Balcı ve yazar-eleştirmen Senem Gezeroğlu'ndan oluşan jüri azalan dosya sayısına rağmen birbirinden ilginç dosyaları değerlendirirken zorluk yaşadıklarını bildirdiler. Ve puanlama olarak birbirlerini takip eden Gürcan Banger'in "Derhâl Çık Oradan", Berkay Şanda'nın "İnsanlık Hâli" ve Engin Kükrer'in "Olağan Öyküler" arasından kullandığı teknikler ve çeşitli psikolojik durumları ortaya koyması bakımından bu yılki ödülün "Derhâl Çık Oradan" dosyasının sahibi Gürcan Banger'e verilmesine oybirliğiyle karar verdiler.
 
26 Kasım 2022 saat 17.00'de Muğla merkezde bulunan Zihni Derin İş Merkezi'nde düzenlenecek olan törenle ödül sn. Gürcan Banger'e sunulacaktır. Törende jüri üyeleri, Menteşe Belediyesinin basın Müdürü Cem Dengiz, Mustafa Özbey ve değerli Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş hazır bulunacaklardır.