Şair-Yazar

1952 yılında İzmir-Bornova’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bornova Hilal İlkokulu, Urla Ortaokulu, Bornova Suphi Koyuncuoğlu Lisesinde tamamladı. Bursa Eğitim Enstitüsünde iki yıl öğrenim gördükten sonra Trabzon Fatih Eğitim Fakültesi Türkçe Bölümünden 1978 yılında mezun oldu. Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde lisans tamamladı. Çeşitli illerde ve okullarda Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak yirmi sekiz yıl görev yaptı.

En son görev yaptığı Bornova Mustafa Kemal Lisesinden 2006 yılında emekli olduktan sonra Veysel Çolak yönetiminde Karşıyaka Belediyesi Şiir Atölyesindeki çalışmalara katıldı. Hâlen atölyedeki çalışmalara devam etmektedir. Şiirlerinde insanı ve onun geleceğini gözeten bir anlayışla toplumcu özü önceleyen bir duruşu vardır.  Akıcı bir anlatım ve yalın bir dille yazan şair, süse ve özentiye kaçmıyor. Şiirleri konu ve tema bakımından zengindir.

Şiir ve yazıları Hayal, Mühür, Kıyı, Deliler Teknesi, Şiiri Özlüyorum, Yeni Dönem, Kasaba Sanat, Nif Sanat, Yaşam Sanat, Aksi Sanat, Kurşun Kalem, Temren, Kasabadan Esinti, Edebiyat Nöbeti, Çini Kitap, Sarmal Çevrim, Berfin Bahar, Referans, Sunak, Beşparmak, Karakedi, Silgi, Şiiristan, Dikili Ekin, Me’yus dergilerinde yayımlandı. Evli ve iki çocuk babası olan Dizdar Karaduman, şiirin insanı onarıcı ve iyileştirici gücüne sarılarak yaşamını İzmir’de sürdürüyor.

Kitaplar: Şiir Artık Vatanım (Aslıhan Tüylüoğlu, Atalay Saraç, Dizdar Karaduman, Funda Dimli ve Nalan Şen ile ortak kitap, Karşıyaka Belediyesi Kültür Yayınları, 2014). Sendeki Yara Bende Kanıyor (2017). Şiirlerin Söylediği (2018).

Ödüller:  İzmir Karşıyaka Belediyesi Homeros Edebiyat Ödülleri 2014, Bir Şairle Söyleşi Ödülü Üçüncülük.

 

Yazarın yayınevimizden çıkan kitaplarına ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayınız:

http://www.gunceyayinlari.com/siirlerin-soyledigi/p/1336