Çağdaş Azerbaycan Edebiyatı

Hekim, şair, yazar, araştırmacı, tercüman. Bakü’de yaşıyor. Dahiliye uzmanıdır. Azerbaycan Yazarlar Birliği, CASCFEN Teşkilatı ve DGTYB üyesidir. Azerbaycan Başkanlığının Emekli Fonundan emekli olmuştur. Şiir yarışmalarında defalarca ödüller almıştır. Gazetecilik (jurnalistika) kursunu bitirmiştir. Çeşitli gazete ve dergilerde yazıları çıkmaktadır.

Suya Yazılan Sevda, Yeşil Pıçıltı, Kalpten Dudağa ( Bakü), Ben Gönlümü Bilmez miyim (Ankara) şiir kitaplarının yazarıdır. Şiirleri Azerbaycanda olduğu gibi Türkiye’de de Kardeş Kalemler, Türk Edebiyatı, Bizim Ece, Yaşam Sanat dergilerinde yayımlandı. Nazile Gültac defalarca Türkiye’deki şiir şölenlerine katıldı.

Birçok Türk ve Rus şairin şiirlerini çevirmiş ve çeşitli gazete ve sitelerde yayımlatmıştır. Türk halkları edebiyatının Azerbaycan’da yayımlanmasına ve Mahmut Kaşgari adına düzenlenen Halklararası Fonunun “ŞAN YARLIĞI” ve Rusya Yazarlar Birliğinin “Teşekkürname” ödülüne layık görülmüştür (2017). “Yeşil Pıçıltı” edebî meclisinin başkanıdır.

Günce Yayınları şairin Sevgi Yağmuru adlı kitabını yayımlamıştır (2018).

Yazarın yayınevimizden çıkan kitabına ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayınız:

http://www.gunceyayinlari.com/sevgi-yagmuru/p/1365