Fiyat: 80 TL

Kod: 978-605-06004-0-7

 

"Düşlerini Bekleyen Ülke, Gürbüz Demir’in Yaşamak Güzel Olsun’dan sonra yayımlanan ikinci şiir kitabı.  Bu kitapta Demir, düşü gerçeğe çevirmek istiyor, toplumsalı sorguluyor, başkalarını dayanışmaya çağırıyor, güzel günlerden dem vuruyor, dünyayı değiştirmek arzusunu duyuyor, sevgiyi önceliyor, ölümü değil yaşamayı öneriyor ve tüm bunlar adına yeni şeyler söylemeyi istiyor.

Emeğin önemsenmesi, kendi sınırlarını aşma-direnme ve savaşım, her şeye karşın umuda ve iyimserliğe yer açma, mevcutla yetinmeyip gelecekle ilgili yüreği ısıtan ütopya kurma gibi düşünce ve motifler bu yapıtı toplumcu gerçekçi şiirin içine yerleştiriyor.

Bu şiirdeki söve, döş, hörelenmek, sayrılık, tike, yekinmek, kertik, berkimek, çiyin, lepik, höykürmek, mökkem gibi yerel sözlerin varlığını da hem yakın durduğu şiir anlayışına hem de Demir’in Anadolu kökenine bağlamalıyız.

Anlatılası üzgünlüğün katı hâli, bozkırın tezenedeki bıçağa benzetilmesi, insanın sevdikçe insanlaşması, dolunayı aslına uygun boyamak, gülüşe mendil ısmarlamak, oklanmış bir hayvan gibi sürüklenmek gibi özgün söyleyiş ve imgeler barındıran Gürbüz Demir şiiri insanca yaşamayı, iyiliği ve güzelliği anlatıyor."

Dr. Bilal Öngül

Yazarın yaşam öyküsüne ulaşmak için yandaki bağlantıya tıklayınız: http://www.gunceyayinlari.com/gurbuz-demir

SATIN AL: https://www.kitapsepeti.com/duslerini-bekleyen-ulke

Sipariş Ver


:

:

:

:

:

:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.