Fiyat: 200 TL

Kod: 978-605-06790-5-2

 

Cadde ve sokak adlarının gündelik hayat içindeki öneminin çoğu zaman fark edilmediği kabul edilmesi gereken bir gerçektir. Oysa söz konusu adlar her şeyden önce adres bilgilerimizin olmazsa olmaz unsurlarıdır. Mahalle, cadde ve sokaklar ilk çocukluğun, oyunların yegâne mekânıdır. Komşuluk ilişkilerinin, sosyalleşmenin başladığı noktalardır ve tüm bu yönleriyle kent sakinleri için (özellikle çocukluğu dört duvar arasında geçmeyen ve komşuluk ilişkilerini günümüze göre daha canlı yaşayan eski kuşak) oldukça anlamlıdır.

Ne var ki, Menteşe’de çok sayıda kişi adı taşıyan cadde ve sokak bulunmasına rağmen Atatürk, Zübeyde Hanım, Uğur Mumcu vs. gibi ünlü isimler dışında kent sakinleri çoğu kişi adı hakkında neredeyse yok denebilecek kadar az bilgi sahibidir. Adları cadde ve sokaklara verilmiş bazı kişilerin kent sakinleri tarafından tanınırlığını ölçmek adına gerçekleştirilen ön çalışma sırasında alınan cevaplar çalışmanın gerekliliği konusunda ikna edici olmuştur. Yakın geçmişe tanıklık etmiş kişilerin hâlâ yaşadığı günümüzde bile söz konusu adların kimlere ait olduğu ve bu kişilerin kentin geçmişine nasıl bir katkı sunduğu bu kadar az kişi tarafından biliniyorsa sözlü birikim kayıt altına alınmadığı takdirde gelecek kuşakların bunları bilebilmesi imkânsız hâle gelecektir.

Bu kitap sayesinde söz konusu kişilerin kim olduğu, neden adlarının bu cadde ve sokaklara verildiği gerek mevcut kent sakinlerine gerekse genç kuşaklara aktarılarak kent belleğinin oluşumu noktasında önemli bir adım atılmıştır.

 

Editörün yaşam öyküsüne ulaşmak için yandaki bağlantıya tıklayınız: http://www.gunceyayinlari.com/mustafa-gokce

SATIN AL: https://www.kitapsepeti.com/konusan-sokaklar-mentese

Sipariş Ver


:

:

:

:

:

:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.