Fiyat: 160 TL

Kod: 978-605-80684-9-0

 

Öykü Nasıl Okunur kitabı özellikle modern öykü türü için bir okuma/çözümleme yöntemi önermekle birlikte uyarlanmak koşuluyla aynı kuramsal çerçevenin öteki kurmaca anlatı türlerine de uygulanması mümkündür.

Çalışma, söylem anlatı bilimi alanıyla sınırlandırıldığından içerikten çok, içeriğin biçimde yeniden kazandığı anlam ve görünümlerle ilgilenilmiştir. Bu bağlamda olmak üzere olay örgüsünün ne anlattığı değil nasıl anlatıldığı, karakterlerin eylem içindeki durumu değil anlatma ve görmeyle ilişkisi, olayın zamanı değil anlatmanın zamanı önemsenmiştir.

Yine biçim ve söylem düzeyinde kalarak modern öyküde alt-tür tartışmasına girişilmiş, anlatıyı oluşturan bileşenler üstünde durulmuş, doğal bir dil gibi öykülemede kendini dayatan bir gramer saptanıp kavramlaştırılmıştır.

Kitaptaki tüm kavram ve kuramsal yaklaşımlar Cumhuriyet döneminin başından itibaren ve daha çok da günümüz öykücülerinden alınan örneklerle birlikte sunulmuştur. Böylece öykü üstüne düşünenler ve öykü okurları için yararlı olduğu kadar eğlenceli bir çalışma ortaya konmuştur.

 

Oktay Yivli'nin yaşam öyküsüne ulaşmak için yandaki bağlantıyı kullanınız: http://www.gunceyayinlari.com/oktay-yivli

SATIN AL: https://shopier.com/10579478

Sipariş Ver


:

:

:

:

:

:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.