Fiyat: 150 TL

Kod: 978-625-6710-13-9

 

Osmanlı Devleti, Fransız İhtilali sonrasında zor bir döneme girmiş ve devlet içerisindeki azınlıklar devlete karşı ayaklanmaya, bağımsızlıklarını kazanmak için çalışmalara başlamıştır. Osmanlı Devleti'nin önde gelen yöneticileri ve fikir adamları bu ayaklanmalar karşısında yeni çözüm yöntemleri bulmaya çalışmış ve bazı fikirler sunmuşlardır. Bu fikirlerden birisi de Türkçülük fikir akımıdır.

Türkçülük fikir akımı; dünya üzerinde yaşayan Türkleri tek bir bayrak altında toplama, kendisini bir ırka veya millete dâhil olmayarak gören insanlara Türkçülüğü empoze etme, Osmanlı Devleti'ni bu zor durumdan en güçlü şekilde çıkarmayı hedef almıştır. Türkçülük fikir akımını akademik ve bilimsel olarak destekleyen, birçok yazı ve makaleler sunan kurum ise Türk Ocakları'dır. Gerek Osmanlının dağılma döneminde olsun gerek Millî Mücadele döneminde olsun Türk Ocaklarının etkisi ve katkısı çok büyüktür. Ayrıca Millî Mücadele sonrası kurulan yeni Türk devletine de çok fazla katkısı olmuştur.

Bu çalışmada Türk Ocakları'nın, Türkçülük politikasının sahaya sürüldüğü noktada nasıl katkıda bulunduğunu, nasıl faydası olduğunu, Osmanlının dağılma dönemindeki faaliyetlerini, Millî Mücadele yıllarında Millî Mücadele’ye katkılarını ve Osmanlı Devleti'nin yıkılışından sonra kurulan yeni Türk devletine etkilerini ele alacağız.

 

Yazarın, yaşamöyküsüne ulaşmak için şu bağlantıyı kullanınız: https://www.gunceyayinlari.com/enes-cubuk

SATIN AL: https://www.kitapsepeti.com/turk-ocaklarinin-osmanli-dagilma-donemine-etkileri-mill%C3%AE-mucadele-ve-cumhuriyet-donemine-katkilari

Sipariş Ver


:

:

:

:

:

:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.